Skeptikko · Skeptikko 5/2009
Vaihtoehtoinen turvallisuus

Leinivaara
Ryvättylän lentokenttä on ollut melko tuntematon tie taivaalle. Ryvättylän kunta päätti muuttaa käytännöt ja palvelut moderneiksi. Terveydenhoitoalalle pyrkivät vaihtoehto- ja täydentävät mentaliteetit pääsivät kukkimaan myös lentokentällä. Ennen turvatarkastukset hoidettiin röntgenin ja metallinpaljastimien avulla. Luonnollisiksi laskettuja keinoja käytettiin vain huumekoirien nuuskintasessioissa.
Ihmiset haluavat valinnan varaa. Synkän materialistiseen maailmankatsomukseen perustuvat turvatarkastukset voivat loukata ihmisten ideologioita. Toiset haluaisivat holistisen käsittelyn. Palveluja on monipuolistettu siten, että matkustaja saa valita kumpaa tarkastuslinjaa käyttää.
Ei enää kolkkoa metallinpaljastinta, sillä vaihtoehtoinen turvatarkastus tarjoaa kristalliheilurin. Matkalaukkujen läpivalaisut voidaan korvata mm. venäläisten kansanparantajien röntgenkatseella. Passitarkastukset nopeutetaan meedioiden vastaanottamalla informaatiolla. Terroristien paha karma jää varmasti nalkkiin.
Konstit on monet. Skeptikot ovat tuttuun tyyliin narisseet. Muutokset eivät voi tuottaa tuloksia.
Kuitenkin tulokset puhuvat vankasti uusien tarkastuskeinojen puolesta. Suomi muuttui aavistuksen verran turvallisemmaksi, sillä yhtäkään pommia, asetta tai huumepussia ei ole löydetty integroidun turvatarkastuksen kautta. Tätä ei voi selittää millään muulla kuin rikollisten halulla välttää entistä tiukempi seula.
Ryvättylän lentokentän edustaja ilmoitti muutosten tuoneen myös taloudellista tulosta. Rahtiliikenne on suorastaan räjähtänyt käsiin. Koneita saapuu jatkuvasti Afganistanista, Kolumbiasta ja Nigeriasta. Rahtimaksut todistavat, että vaihtoehtoiset turvajärjestelyt toimivat. Kasvanut budjetti tarkoittaa sitä, että kentän viereen rakennetaan ensi vuonna transsendenttinen meditaatiokeskus. Sen levitaatiokoulutuksella saadaan kilpailua perinteisten lentomatkojen rinnalle.
Lentokentän konseptia voitaisiin myydä Irakiin. Siellä on arvostettu vaihtoehtoisia turvatarkastuksia ennen Ryvättylän menetelmiä. Viranomaiset ostivat uusinta uutta taikavarpujen rintamalla. Kymmeniä miljoonia dollareita maksaneet laitteet havaitsevat räjähteitä yhtä suurella varmuudella kuin taikavarvut löytävät vettä. Tällainen markkinarako suorastaan kaipaa integratiivista turvapalvelua.
Kaikissa edellä mainituissa tapauksissa skeptikot ovat olleet ilkkumassa. Näiden epäilijöiden kampanjointi tuntuu vain kiihtyvän vuosi vuodelta. Jopa kouluissa pidetään oppitunteja, joissa korostetaan kriittisen ajattelun tarvetta. Viattomat lapset voivat alkaa kysyä vanhemmiltaan, onko siitä möröstä mitään empiiristä näyttöä? Miten tontut muka kuulevat ja näkevät kaikki tuhmat teot? Eihän joulupukki voi millään keritä kaikkiin maailman koteihin yhden päivän aikana!
Kuinka vanhemmat enää kiristävät lapsia käyttäytymään hyvin? Miten lapsoset saadaan takaisin pelon kahleeseen? Toivottavasti Skepsis ry jättää ensi vuonna edes lapset rauhaan. Huolestuneet vanhemmat kiittävät.


Juha Leinivaara
Julkaistu Skeptikko-lehdessä 5/2009. Lehden sisällysluettelo » · Lue koko numero Digi-Skeptikkona »
Muut vapaasti luettavat jutut samasta numerosta:
Pääkirjoitus
Skitsofreenikko soitti Rajatiedon auttavaan puhelimeen ”Et sinä hulluksi ole tulossa”
Huuhaapalkinto Rokotusinfolle
Skepsiksen hallitukseen uusi jäseniä
Minä, skeptikko: Tiina Raevaara
Hei, meitä vedätetään!
Taikakuvia
Näin teet paranormaalin ilmiön: Materian siirtäminen
Selvänäkijäksi kymmenessä oppitunnissa
Pelottava sekoitus ”tiedettä” ja huuhaata
Skeptikko 20 v. sitten
Summary
