Skeptikko · Skeptikko 3/2016
Tajuaako kukaan?
tiina Raevaara Kirjansa Julkistamistilaisuudessa.*** ***oikealla Toimituspäällikkö Aino Rajala.
SKEPSIKSEN VARAPUHEENJOHTAJA Tiina Raevaaran uutuusteos ”Tajuaako kukaan? Opas tieteen yleistajuistajalle” julkistettiin 30. elokuuta Tiedekulma Aleksissa Helsingissä. Tilaisuudessa Raevaara kertoi tieteen yleistajuistamisen haasteista ja hienouksista sekä vastasi yleisön kysymyksiin.
Kirjan kustantajan Vastapainon mukaan Tiina Raevaaran teos on ohittamaton opas tutkijoille ja toimittajille, jotka haluavat välittää tieteen tuloksia akateemisen maailman ulkopuolelle. Kirja kertoo, kuinka tiedejournalismin trendit otetaan haltuun, miten tiedejuttuun löytyy näkökulma ja kuinka akateeminen kieli muuttuu, kun yleisö vaihtuu.
Raevaara ammentaa käytännön vinkkejä sekä omasta vahvasta kokemuksestaan että muilta ansioituneilta tieteen yleistajuistajilta. Hän esittelee myös tiedejournalismin tyypilliset virheet sekä neuvoo, kuinka ne vältetään.
HUUHAASTA EI OLE KRIITIKOKSI TIETEELLE
TIEDEJOURNALISMISSA asioita saatetaan jopa vääristellä tahallaan. Esimerkiksi Iltalehti sai vuonna 2013 Julkisen sanan neuvostolta langettavan päätöksen uutisesta, jossa annettiin ymmärtää vauvan kuolleen pneumokokkirokotteen takia. Minkäänlaista yhteyttä kuoleman ja rokotteen sisällön välillä ei ole todettu, mutta lehti antoi silti ymmärtää, että ”Aleksi-vauvasta tuli neuvolarokotteen uhri”.
Myös käytettävien asiantuntijoiden kanssa kannattaa Raevaaran mukaan olla tarkkana. Erään televisio-ohjelman keskustelussa oli kerran mukana ”kokemusasiantuntija”, joka kertoi saaneensa lasten sairauksiin avun homeopatiasta. ”Muuten hyvä, mutta ohjelman tekijöiltä oli jäänyt huomaamatta, että henkilö myi itsekin homeopaattisia hoitoja”, Raevaara kirjoittaa.
Kirjassa korostetaan, että tiedeasioissa ääntä ei tarvitse luovuttaa huuhaa-osastolle – huuhaasta ei ole kriitikoksi tieteelle. ”Ilmastonmuutosasioissa ei tarvitse antaa ääntä ilmastonmuutoksen kieltäjille, ravitsemusasioissa itseoppineille toisinajattelijoille eikä narkolepsiakeskustelussa homeopaateille. He voivat huolehtia sananvapautensa toteutumisesta omissa blogeissaan ja foorumeillaan.”
”Tieteessä on kyse isoista asioista, ja siksi siitä pitää kirjoittaa erityisen vastuuntuntoisesti”, Raevaara sanoo.
tiina Raevaara On Perinnöllisyystieteestä Väitellyt Ft sekä Palkittu Kirjailija Ja Tiedetoimittaja. ”tajuaako Kukaan?” -kirjan Arvostelu julkaistaan Skeptikossa 4/2016.
Muista Nils Mustelinin
rahastoa

Nils Mustelin (1931-2004) On Skepsiksen Perustajajäsen Ja Sporalogian Keksijä. Sporalogian Mukaan Raitiovaunujen Sijainti Reiteillään Ihmisen Syntymähetkellä Vaikuttaa Tämän Luonteeseen Määrätyillä Tavoilla. Kyseessä On Keino Näyttää, Miten Helppo On Rakentaa Systeemejä, Jotka Käyttävät Samanlaisia Tuulesta Temmattuja Argumentteja, Fraaseja Ja Analogioita Kuin Astrologia.
Skepsis Perusti 2004 Nils Mustelinin Testamenttilahjoituksella Rahaston, Jonka Tarkoituksena On Antaa Taloudellista Tukea Yhdistyksen Toimialaan Liittyvää Tieteellistä Työtä Ja Julkaisutoimintaa Varten. Rahasto On Mm. Myöntänyt Kerran Vuodessa Yhdelle Helsingin Luonnontiedelukion Oppilaalle Stipendin ”tieteellisen Ajattelun Harrastuksesta Ja Hyvästä Opintomenestyksestä”.
Rahaston tili: Aktia 405529-2108216.
Julkaistu Skeptikko-lehdessä 3/2016. Lehden sisällysluettelo » · Lue koko numero Digi-Skeptikkona »
Muut vapaasti luettavat jutut samasta numerosta:
Minä, skeptikko
Kiistelty glyfosaatti
Toden ja epätoden haasteellinen tulevaisuus
Ihmeauto Toroidion. Huijaus? Ei. Kovia myyntipuheita? Kyllä.
Puheenjohtajan palsta
Skeptikko 20 v. sitten
Pokémon Go ja pako todellisuudesta
Skeptikolle yksi myyntipiste lisää
Pseudohoitoja pseudovaivoihin
Kapinoiva tohtoripunkkari evoluution asialla
Huuhaata parhaimmillaan
”Opettelin kristinuskon kolmessa tunnissa”
