Skepsis ry · Suomalaisten skeptikkojen yhdistys torstai 5.11.2026
Skepsis ry

Kohta 40 vuotta kysymyksiä

Keskustelua · Skeptikko 2/2014

Onko se näin yksinkertaista?

Esko Toppila

SKEPSIKSEN

se

SKEPTIKKO-LEHDEN NUMEROSSA 1/2014 oli Timo Strandbergin mielenkiintoinen artikkeli denialismista. Mielestäni se ei anna realistista kuvaa ongelman luonteesta. Jutun avulla ei voi selittää, miten Italian korkein oikeus päätyi tulokseen, että kännykän käyttö oli aiheuttanut aivosyövän eräälle kännykän aktiivikäyttäjälle – tiedemaailman hämmästykseksi.

Itse olen ollut etuoikeutettu siinä mielessä, että olen saanut työskennellä poikkitieteellisissä ryhmissä, jotka selvittelevät monimutkaisia syy-seuraus suhteita ja ihmisten reaktioita niihin. Kokemusteni perusteella voin sanoa, että tilanne on paljon monimutkaisempi kuin mitä Strandberg esittää.

Aloitetaan yksinkertaisella esimerkillä. Kännykkäsäteilyn pitkäaikaisvaikutuksia on etsitty useita kuten syöpä, lisääntymisterveyden häiriöt ja sisäelinten toimintahäiriöt. Rajoitun tässä tarkastelemaan vain eläinkokeita.

Aihe on todella hankala. Ensinnäkään ei tiedetä mekanismia, jolla kännykän säteily aiheuttaisi kyseisiä ongelmia. Tästä syystä altistuksen arviointi on hankalaa. Toiseksi fysikaalisille tekijöille yleensä ja säteilylle erityisesti ei ole standardoitua testausmenetelmää päinvaistoin kuin kemikaaleille. Niinpä vertaisarvioiduista julkaisuista löytyy vakavia puutteita. Vikoja löytyy altistuksesta, koe-eläinten käytöstä tai testiprotokollasta.

Säteilyn altistuksessa tyypillisiä heikkouksia on, että kaikkien eläinten tasaista altistusta ei ole varmistettu tai säteilylähteen aiheuttamaa lämpötilan nousua ei ole huomioitu. Koe-eläimiä tai toistoja on liian vähän. Kokeita ei ole tehty sokkona, vaikka mitattavan parametrin, esimerkiksi siittiöiden liikkuvuuden, arviointi on subjektiivista.

Tilanne on siis hankala. Biologi osaa arvioida kaksi viimeksi mainittua tekijää, mutta ei ensimmäistä. Fyysikko taas ei osaa arvioida näitä tekijöitä. Onkin tyypillistä, että fyysikkojen lehdissä nämä tekijät ovat huonosti huomioituja ja vastaavasti altistus biologien lehdissä. Kun katsotaan vain hyvät julkaisut, näyttöä ei ole.

Etsiminen Google-scholarilla tuo esiin ison määrän laatulehdissä esitettyjä julkaisuja, jotka väittävät, että pitkäaikaisvaikutuksia on. Edes biologin/fyysikon koulutus ei auta ymmärtämään, miksi näitä ei noteerata. On siis helppo uskoa salaliittoteorioihin.

Tiede ei etene suoraviivaisesti kohti totuutta, vaan eteneminen muistuttaa paremminkin juopuneen hoipertelua kaikkine harha-askelineen, mutta perille päästään ennemmin tai myöhemmin.

HAASTE

Asiaa ei helpota, että myös osa asiantuntijoista väittää, että epäilty ilmiö on totta. Syitä on useita, kuten omat tai sukulaisten taloudelliset intressit. Ansesin tutkimuseettinen toimikunta ilmoitti viime tammikuussa löytäneensä uuden tyyppisen syyn: intellektuaalisen jääviyden. Termillä tarkoitetaan sitä, ettei tutkija pysty arvioimaan tasapuolisesti kaikkea kertynyttä aineistoa vaan uskoo itsepäisesti, että hänen alkuperäinen mielipiteensä on ainoa oikea.

Esimerkkinä olkoon tutkija, joka on tutkinut kännykän vaikutusta tomaatteihin ja vaatii, että tulokset ekstrapoloidaan suoraan ihmisiin. Tätä esiintyy myös luonnontieteissä. Erääseen intensiteettimittausstandardiin tuli kaava, jossa oli pieni laskuvirhe, koska valmisteluryhmän puheenjohtaja ei suostunut myöntämään tehneensä laskuvirheen alkuperäisessä julkaisussa.

Asiaa ei helpota se, että olemassa on aidosti omituisia tapauksia. Kirja ”Powerless Science” esittelee mm. Seveson dioksiinionnettomuuden, jossa ihmisillä on paljon oireita, joita dioksiinin ei pitäisi aiheuttaa. Osa tutkijoista päättelee, että tämä johtuu siitä, että kyseistä oiretta ei saada näkyviin laboratoriossa, vaan ainoastaan tosielämässä, jossa altistuminen on aina monimutkaista.

Oman ongelmansa muodostaa media tiedetoimittajineen. He esittelevät uusimpia tutkimustuloksia aina totena. Edellä kuvatun perusteella on helppo sanoa, että ne ovat kuitenkin vain tutkimustuloksia. Totuus selviää vasta, kun kyseinen tulos on testattu monipuolisesti riippumattomien ryhmien tahosta.

Esimerkiksi vähän aikaa sitten eräs ruotsalainen ryhmä esitti, että auringon välttäminen on vaarallisempaa kuin auringon ottaminen. Ryhmä tietysti uskoo, että tämä on totuus, mutta tarvitaan paljon tutkimusta ennen kuin se

EUROA 10 000

KÄTEEN PUHTAANA SILLE, JOKA TUOTTAA

VALVOTUISSA OLOSUHTEISSA

PARANORMAALIN ILMIÖN.

Dosentti Hannu Karttunen Ja Taikuri Iiro Seppänen Ovat Lupautuneet Maksamaan Kumpikin 2500 Euroa Edellä Mainitusta Kokonaissummasta. Haastesumma Voidaan Maksaa Myös Humanoidistipendinä – 10 000 Euroa Puhtaana Ulottimeen Sille Humanoidille, Joka Itse Noutaa Stipendin Ja Antaa Samalla Dna- (tai Vastaavan) Näytteen. Poikkeustapauksessa Summa Voidaan Myös Maksaa (mikäli Esimerkiksi Henkilötunnuksen Tai Pankkikortin Saanti On Osoittautunut Humanoidille Vaikeaksi) Mukana Seuraavalle Ihmiskontaktiseuralaiselle.

on varmaa.

Skepsis ry on tehnyt hyvää työtä puhtaitten huijareitten paljastamisessa sekä pahoissa ylilyönneissä. Tämän lisäksi on olemassa harmaa alue, jossa totuutta kohti hoiperteleva tiede joutuu vastaamaan harha-askelistaan ihmisille, jotka uskovat niiden kertovan totuuden. Nämä harha-askelet vaikuttavat pahimmillaan poliittiseen päätöksentekoon, ja sitä kautta vievät resursseja tärkeämmästä.

Kun ongelmat ovat poikkitieteellisiä, ei kukaan yksin pysty hallitsemaan kokonaisuutta vaan vaaditaan ryhmätyötä.

Liity Skepsiksen Jäseneksi!

Kuka Tahansa Kiinnostunut Voi Hakea Jäsenyyttä Koulutustaustasta Ja Elämänkokemuksesta Riippumatta, Kun Hän Hyväksyy Yhdistyksen Säännöissä Määritellyn Tarkoituksen Ja Toimintaperiaatteet.

Yhdistyksen Kalenterivuosittainen Jäsenmaksu Tilauksen) On 25 € Tai Alle 24-vuotiailta 12,50

Vuodelle 2014 (sis. Skeptikko-lehden € (jos Olet Alle 24-vuotias, Ilmoita Syntymäaikasi).

Voit Myös Tilata Skeptikko-lehden Liittymättä Jos Liityt Keskellä Vuotta, Sinulle Toimitetaan

Jäseneksi. Tilausmaksu On 25 € / Vuosi. Kaikki Kuluvana Vuonna Ilmestyneet Skeptikko-lehdet Jälkeenpäin.

Voit Liittyä Skepsikseen Netissä Tai Lähettämällä Vapaamuotoisen Hakemuksen Sihteerillemme: Skepsis Ry, Paula Heinonen, Tieteiden Talo, Kirkkokatu 6, 00170 Helsinki.

SKEPSIKSEN

HAASTE

EUROA 10 000

KÄTEEN PUHTAANA SILLE, JOKA TUOTTAA

VALVOTUISSA OLOSUHTEISSA

ILMIÖN.

PARANORMAALIN

Dosentti Hannu Karttunen Ja Taikuri Iiro Seppänen Ovat Lupautuneet Maksamaan Kumpikin 2500 Euroa Edellä Mainitusta Kokonaissummasta. Haastesumma Voidaan Maksaa Myös Humanoidistipendinä – 10 000 Euroa Puhtaana Ulottimeen Sille Humanoidille, Joka Itse Noutaa Stipendin Ja Antaa Samalla Dna- (tai Vastaavan) Näytteen. Poikkeustapauksessa Summa Voidaan Myös Maksaa (mikäli Esimerkiksi Henkilötunnuksen Tai Pankkikortin Saanti On Osoittautunut Humanoidille Vaikeaksi) Mukana Seuraavalle Ihmiskontaktiseuralaiselle.

Liity Skepsiksen Jäseneksi!

Kuka Tahansa Kiinnostunut Voi Hakea Jäsenyyttä Koulutustaustasta Ja Elämänkokemuksesta Riippumatta, Kun Hän Hyväksyy Yhdistyksen Säännöissä Määritellyn Tarkoituksen Ja Toimintaperiaatteet.

Yhdistyksen Kalenterivuosittainen Jäsenmaksu Tilauksen) On 25 € Tai Alle 24-vuotiailta 12,50

Vuodelle 2014 (sis. Skeptikko-lehden € (jos Olet Alle 24-vuotias, Ilmoita Syntymäaikasi).

Voit Myös Tilata Skeptikko-lehden Liittymättä Jos Liityt Keskellä Vuotta, Sinulle Toimitetaan

Jäseneksi. Tilausmaksu On 25 € / Vuosi. Kaikki Kuluvana Vuonna Ilmestyneet Skeptikko-lehdet Jälkeenpäin.

Voit Liittyä Skepsikseen Netissä Tai Lähettämällä Vapaamuotoisen Hakemuksen Sihteerillemme: Skepsis Ry, Paula Heinonen, Tieteiden Talo, Kirkkokatu 6, 00170 Helsinki.

Yli 25 Vuotta Kysymyksiä

Skepsis Ry:n Yhteystiedot Tieteiden Talo, Kirkkokatu 6, 00170 Helsinki Internet: Www.skepsis.fi Pankkiyhteys: Aktia Fi13 4055 2920 1119 88

Jäsenasiat, Lehtitilaukset, Osoitteenmuutokset Paula Heinonen Tieteiden Talo Kirkkokatu 6 00170 Helsinki Puh. 040 820 9166 Secretary@skepsis.fi

Taloudenhoitaja Toni Heikkinen Keskuskatu 14 B 13 04600 Mäntsälä Treasurer@skepsis.fi Puh: 050 537 3792

Skepsiksen Hallitus Vuonna 2014 Puheenjohtaja Otto J. Mäkelä Varapuheenjohtaja Tiina Raevaara Ville Aarnikko, Denis Galkin, Juha Leinivaara, Heikki Nevala, Timo Tontti

Alueyhteyshenkilöt Joensuu: Vesa Tenhunen Puh. 0400 935 893 Vesa.tenhunen@skepsis.fi

SKEPSIS RY ON VUONNA 1987 PERUSTETTU SUOMALAISTEN SKEPTIKKOJEN YHDISTYS.

Skepsiksen Vuonna 2009 Muutettujen Sääntöjen Mukaan Yhdistyksen Tarkoitus On:

Yhdistys On Poliittisesti, Aatteellisesti Sekä Uskonnollisesti Sitoutumaton. Yhdistyksen Varsinaiseksi Jäseneksi Voidaan Hyväksyä Yksityinen Henkilö Tai

Jyväskylä: Juha Merikoski Puh. 040 755 1820 Juha.merikoski@skepsis.fi

Kuopio: Aulis Koivistoinen Puh: 050 5439 647 Aulis.koivistoinen@skepsis.fi

Tampere: Jose Ahonen Puh. 040 558 7497 Jose.ahonen@skepsis.fi

Turku: Heikki Kujanpää Puh. 044 022 0420 Heikki.kujanpaa@skepsis.fi

Skepsis Ry:n Tieteellinen Neuvottelukunta Tnk:n Puheenjohtaja, Professori Jukka Maalampi (hiukkasfysiikka), Professori Kari Enqvist (fysiikka), Professori Mika Hemmo (oikeustiede), Pst Virpi Kalakoski (psykologia), Dosentti Hannu Karttunen (tähtitiede), S. Albert Kivinen (filosofia), Professori Hanna Kokko (biologia, Ekologia), Professori Eerik Lagerspetz (yhteiskuntatiede/ Filosofia), Professori Hannu Lauerma (lääketiede), Professori Anto Leikola (biologia, Oppihistoria), Dosentti Marjaana Lindeman (psykologia), Dosentti Juha Merikoski (fysiikka), Dosentti Markku Myllykangas (terveyssosiologia), Dosentti Ilkka Pyysiäinen (uskontotiede), Professori Jeja Pekka Roos (sosiaalipolitiikka), Dosentti Veijo Saano (lääketiede), Anssi Saura (biologia).

Oikeustoimikelpoinen Yhteisö, Joka Hyväksyy Yhdistyksen Tarkoituksen Ja Toimintaperiaatteet. Kannattavaksi Jäseneksi Voidaan Hyväksyä Yksityinen Henkilö Tai Oikeustoimikelpoinen Yhteisö, Joka Haluaa Tukea Yhdistyksen Tarkoitusta Ja Toimintaa.

Yhdistys Julkaisee Neljä Kertaa Vuodessa Ilmestyvää Skeptikko-lehteä.

Mallia Yhdistykselle Haettiin Yhdysvalloissa 1976 Perustetusta Csicopista (committee For The Scientific Investigation Of Claims Of The Paranormal), Mikä Ilmenee Mm. Yhdistysten Samankaltaisina Toimintaperiaatteina. Skepsis Ry Toimii Kuitenkin Itsenäisesti, Vaikkakin Yhteistyössä Csicopin (nykyään Csi – The Committee For Skeptical Inquiry) Ja Muiden Vastaavien Järjestöjen Kanssa.

Yhdistys On Ecson (european Council Of Skeptical Organisations) Ja Tieteellisten Seurain Valtuuskunnan Jäsenjärjestö.

Salaliiton uhri kulki pyörätuolilla Helsingin mies ei suostunut kertomaan edes nimeään,

Kauppatorilla kesäkuussa. Tarjosin apuani, mutta koska epäili, että käyttäisin tietoa häntä vastaan.

Risto K. Järvinen

Julkaistu Skeptikko-lehdessä 2/2014. Lehden sisällysluettelo » · Lue koko numero Digi-Skeptikkona »

Muut vapaasti luettavat jutut samasta numerosta:
Minä, skeptikko
Miksi uskoa ihmeisiin?
Skeptiikkaa ja tieteellistä ajattelua lukiolaisille
Puheenjohtajan palsta
Langettava päätös korvavaloja kritisoineesta artikkelista
Hylkylöytöjä ja puolikuivaa historiaa
Taikausko ja sukupuolierot
Kemikaaleja ja homeopatiaa
Skeptikko 20 v. sitten
Uskonto ei tarvitse kreationismia
Kuka tuikkasi sytytyslangan tuleen?
Huumori on taivaalle vierasta

« Kaikki vapaasti luettavat artikkelit