Skeptikko · Skeptikko 1/2019
Veljekset aaveiden jäljillä
Mtv Oy
SUBTV:N UUTUUSARJASSA ”Aaveiden jäljillä” veljekset Jupe ja Marko Keskitalo tiimeineen matkaavat yliluonnollisia ilmiöitä oletettavasti sisältäviin kohteisiin. Vuonna 2011 perustettu ”Aavedata”-ryhmä on aikaisemmin jakanut paranormaalien ilmiöiden etsimiseen liittyviä videoita YouTube-kanavallaan.
Viisihenkisellä ryhmällä on käytössä laitteisto, jolla pyritään taltioimaan ja havaitsemaan muutoksia mm. radioaalloilla sekä magneetti- ja energiakentässä. Ohjelmatietojen mukaan suuret tragediat kiehtovat ryhmää, koska juuri synkkiä salaisuuksia kätkevissä paikoissa on paljon yliluonnollista aktiivisuutta.
”Tutkimuksien lähtökohtana ovat ihmisten kokemukset ja havainnot useammalta ihmiseltä, jonka jälkeen ryhmä pureutuu alueen historiaan. Ohjelmassa ei juosta pelkästään yksittäisen rapinan perässä, vaan valituissa kohteissa tiedetään tapahtuneen historiansa aikana asioita, jotka voisivat aiheuttaa paranormaaleja ilmiöitä.”
Ohjelmassa vieraillaan Turun linnassa, jäänmurtaja Tarmolla, Vuojoen kartanossa, Svenska Teaternissa, Louhisaaren kartanolinnassa, Paterein Vankilassa, Vanajanlinnassa ja Suomenlinnassa. Jaksoissa etsitään Kinect-kameran infrapunasäteilyllä aaveiden hahmoja, skannataan ”ghostboxilla” radiotaajuuksista valkoista kohinaa ja tarkkaillaan emf-mittarilla elektromagneettista kenttää.
Touhu on viihteellistä, jopa mielenkiintoista, mutta nostattaa välillä myötähäpeää, varsinkin silloin, kun henkiä kutsutaan paikalle. ”Onko täällä joku meidän kanssa tanssimassa nyt? Juhana Herttua, tuu juttelee!”
Kysyin Keskitalon veljeksiltä, mitä heillä on sanottavaa skeptikoille, joiden mielestä ghostboxin särinästä erottuvat epämääräiset ”vastaukset” ovat silkkaa sattumaa. He vastasivat, että antavat jokaisen tehdä omat johtopäätöksensä laitteiden reagoinneista tilanteissa. ”Emme poimi ja editoi vastauksia sattumanvaraisesti sieltä täältä, vaan ne tulevat samantien, kun kysymys on esitetty. Tämä tekee tilanteesta mielenkiintoisen.”
Ohjelmatietojen mukaan tutkimusryhmällä on selkeä kuva henkilöistä, keiden oletetaan kohteessa kummittelevan. ”Tarkoituksena on todistaa nämä ilmiöt oikeiksi tai perättömiksi havainnoiksi.” Kysyin veljeksiltä myös, totesivatko he yhdessäkään kohteessa, että siellä ei ole minkäänlaista parapsykologista toimintaa. ”Olemme aiemmissa tutkimuksissamme todenneet, että jostain kohteesta ei saatu mitään mielenkiintoista. TV- sarjan kuvauksissa kuitenkin joka lokaatiosta löytyi jotain mainitsemisen arvoista.”
”aaveiden Jäljillä”, Subtv, torstaisin Klo 22–23 Aina 25. Huhtikuuta Asti.
Artikkeli lehden taitossa (PDF) »
Julkaistu Skeptikko-lehdessä 1/2019. Lehden sisällysluettelo » · Lue koko numero Digi-Skeptikkona »
Muut vapaasti luettavat jutut samasta numerosta:
Minä, skeptikko
Julkkis on arvaamaton terveysvaikuttaja
Käyttäytymistä ei voi ennustaa
Henkimaailman juttuja
Sähköauto – faktoja pöytään
THL:n tieteenvastaiset selittelyt
Antti Heikkilä ja viidenkymmenen prosentin kuolleisuus
Ihme juttuja
Erään kirjakritiikin aikajana, 2
Pahuuden haaste on yhä voimassa
Skeptikko 20 v. sitten
Paistettu sipuli auttaa paiseissa
Tiedettä, tietoa ja mielipiteitä
”97 prosenttia tiedemiehistä...”
