Skepsis ry · Suomalaisten skeptikkojen yhdistys torstai 5.11.2026
Skepsis ry

Kohta 40 vuotta kysymyksiä

Skeptikko · Skeptikko 1/2012

Vuorovaikutus vai vedätys

Jose Ahonen

Kulje pelikortin läpi

undus vult decipi, ergo decipiatur - Maailma haluaa tulla huijatuksi, joten huijattakoon sitä. (Petronius).

Yliluonnollisuudet ovat niin eilispäivän juttuja, joten jatkossa palstani keskittyy laajemmin ihmismielen huijaamiseen temppujen, arvoitusten ja illuusioiden avulla.

Ensimmäisenä luvassa haastava pähkinä, joka on täydellinen esitettäväksi esimerkiksi kevään ensi terasseilla pöydälliselle insinöörejä.

YKSINKERTAISIMMILLAAN HAASTE ON SEURAAVA: KULJE PELIKORTIN LÄPI

TÄLLAISENAAN tarvittaisiin Deadiä taustalle niin. Hommassa Lisäksi tarvitaan että temppuun

ja Grateful kuitenkaan ole päättelykyvyllä. LAUSE kuulostaa siltä, kaktus-meskaliinia, taikasieniä soimaan, mutta asia ei selvitään ihan loogisella myös sakset.

MITEN SE TEHDÄÄN:

  1. Taita pelikortti kahtia kuvan 1 mukaisesti. 2) Leikkaa korttiin kuvan 2 mukaiset viillot. Mitä enemmän saat viiltoja mahtumaan, sen suurempi renkaasta tulee. Reunimmaiset viillot pitää leikata taitoksen puolelta.

  2. Avaa kortin taitos. Leikkaa taitoksen kohdalta kortti poikki kaikista väleistä, mutta ei reunimmaisten säikeiden kohdalta.

  3. Levitä kortti renkaaksi ja suoristele sitä

kääntelemällä varovasti taitoskohtia tarvittaessa. 5) Ujuta itsesi renkaan läpi.

Muista, mitä paksumpi olet, sen enemmän viilloksia joudut leikkaamaan tempun onnistumiseksi!

Kukvat T : Yjjryirrryy I I I I Kakkkrjrrrajjlaaainennnneeneeeeeeeeeeeeniiiiaaaalallaaaajjjjrraa N N N N N N N N N N N N N N N N N N N N N N N N N N N

Julkaistu Skeptikko-lehdessä 1/2012. Lehden sisällysluettelo » · Lue koko numero Digi-Skeptikkona »

Muut vapaasti luettavat jutut samasta numerosta:
Pääkirjoitus
Laihdutuksen tutkitut ja hutkitut keinot
Uskomushoidot – suojaako lakin kuluttajaa?
Puheenjohtajan palsta
Psyykikko epäonnistui Skepsiksen haasteessa
Salaliitto hyökkää ihmiskuntaa vastaan!
Karmaisevat esimerkit
Skeptikko 20 v. sitten
Mitä uusateismi tarkoittaa
Hullu samaani ja tietotekniikkanero
Selviytyykö tietoisuus kuolemassa?
Skepsiksen kevätretki Tampereelle
KIRJATARJOUS SKEPSIKSEN JÄSENILLE - Richard Wiseman: YLILUONNOLLINEN ILMIÖ

« Kaikki vapaasti luettavat artikkelit