Skepsis ry · Suomalaisten skeptikkojen yhdistys torstai 5.11.2026
Skepsis ry

Kohta 40 vuotta kysymyksiä

Skeptikko · Skeptikko 3/2008

James Randi ”eläkkeelle”

Risto K. Järvinen

Maailman Kuuluisin

Skeptikko, Suomessa

Kaksi Kertaa Vieraillut

Taikuri, Kriittinen Ajattelija

Educational Foundation

Jref:n Perustaja James

Randi On Jättänyt Säätiönsä

Johtamisen Tohtori Philip

Plaitille.

Philip Plait ja James Randi.

JREF tiedotti johtajansa vaihdosta elokuun alussa. Tiedotteessa kerrottiin, että James Randin seuraaja tohtori Philip Plait on maineikas astronomi, kirjailija ja skeptikko, joka on osallistunut JREF:n toimintaan viime vuosina aktiivisesti. Hän on mm. ollut puhujana kaikissa säätiön sponsoroimissa Amazing Meetings -konferensseissa, joihin on kerran vuodessa kokoontunut valtava määrä kriittisiä ajattelijoita.

Philip Plait.

Ennen liittymistään säätiöön Plait teki kymmenen vuotta tieteellistä tutkimusta Hubbleavaruusteleskoopilla. Samoihin aikoihin hän loi verkkosivun Bad Astronomy, missä hän analysoi kriittisesti ja huumoripitoisesti erilaisia astronomisia myyttejä ja väärinymmärryksiä. Kun hän tyrmäsi väitteet siitä, että NASA olisi lavastanut Apollon laskeutumiset kuuhun, hänen sivuillaan kävi kymmeniä miljoonia ihmisiä. Hänen palkittu Bad Astronomy -bloginsa on laajimpia ja suosituimpia tieteellisiä blogeja maailmassa.

Plait on kirjoittanut kaksi kirjaa: ”Bad Astronomy” (Wiley and Sons, 2002) ja ”Death from the Skies!” (Viking, 2008). Jälkimmäinen kirjoista käsittelee kosmisia katastrofeja.

JREF:n tehtäviä ovat mm. kriittisen ajattelun opettaminen ihmisille, pseudotieteellisten huijausten paljastaminen ja todellisen tieteen edistäminen. Philip Plaitin johtama JREF tulee laajentamaan toimintaansa lasten valistamiseen, sillä Plait haluaa kertoa lapsille oikeista maailmankaikkeuden ihmeistä. Suunnitelmissa on kehittää hauskoja, kriittistä ajattelua ja tieteellisiä metodeja esitteleviä oppimateriaaleja, joita koululaiset voivat käyttää luokassa.

James Randi ei poistu kokonaan kuvioista, vaan hän siirtyy säätiön hallituksen puheenjohtajaksi. Lisääntyneen vapaa-aikansa Randi aikoo käyttää kahden kirjansa ”Wrong!” ja ”A Magician in the Laboratory” viimeistelemiseen.

Risto K. Järvinen

Julkaistu Skeptikko-lehdessä 3/2008. Lehden sisällysluettelo » · Lue koko numero Digi-Skeptikkona »

Muut vapaasti luettavat jutut samasta numerosta:
Pääkirjoitus
Minä, skeptikko: Virpi Kalakoski
Kaikenlaisia yrittäjiä
Huijaus johti poliisin iskuun lahkoa vastaan
Isojalka oli iso valhe
Kuopattu järki
Radio Päässä
Murtuvatko myytit?
Keskustelua
Salaliittoja Suomessa

« Kaikki vapaasti luettavat artikkelit