Skeptikko · Skeptikko 4/2015
Huuhaa-palkinto tv-ennustuksille
Skepsis myönsi vuoden 2015 Huuhaa-palkintonsa MTV:lle ja Nelonen
Medialle sekä tuotantoyhtiö Londurille taikauskon ylläpitämisestä ja
ihmisten epävarmuuden hyväksikäytöstä.
SKEPSIS TOTEAA palkintoperusteluissaan, että MTV:n ja Nelonen Median eri kanavilla esitettävät ohjelmat ”Astral TV” ja ”Ennustaja-TV” houkuttelevat ihmiset kysymään ennustajalta neuvoja tulevaisuuden tapahtumiin ja henkilökohtaisiin kriiseihin, kuten vakaviin sairauksiin, parisuhdeongelmiin, työllistymiseen tai tärkeiden kauppojen onnistumiseen. Ohjelmien kautta TV-kanavat aktiivisesti ylläpitävät perättömien uskomuksien ja huuhaa-kulttuurin leviämistä. Ohjelmiin soittaminen on luonnollisesti maksullista, puhelun hinta on 3,55 €/min + pvm.
On inhimillistä, että ihmiset kaipaavat vaikeissa tilanteissa neuvoja ja uskoa tulevaisuuteen. Sitä piirrettä ei pidä käyttää hyväksi. ”Vaikka ohjelmien toiminta ei olekaan lainvastaista, se on moraalisesti ongelmallista”, huomautti Skepsiksen puheenjohtaja Otto J. Mäkelä Tieteiden talolla joulukuun 2. päivä pidetyssä tilaisuudessa. ”Kyseisten ohjelmien luokittelu viihteeksi ei sekään poista ohjelmien tekijöiden ja levittäjien vastuuta.”
Skepsis haluaa muistuttaa palkinnolla, ettei tulevaisuudesta saa tietoa tähdistä tai korteista katsomalla. Astrologien, selvänäkijöiden ja Tarot-tulkitsijoiden siirtyminen sanomalehtien ilmoituspalstoilta television puolelle ei tee ennustamisesta edelleenkään mahdollista. ”Jos jokin on liian hyvää ollakseen totta, se todennäköisesti myös on sitä”, Mäkelä sanoi.
”USKOMME YLPEÄNÄ PALVELUUMME”
YLEENSÄ HUUHAA-PALKINTODIPLOMI jätetään noutamatta. Nelonen Median televisiotoiminnan johtaja Jani Hartikainen ja MTV:n päätoimittaja Merja Ylä- Anttila eivät saapuneet paikalle palkintojenjakoon, mutta Londurin tuottaja Terhi Hankosalo saapui. Lyhyessä puheenvuorossaan hän totesi, että tuotantoyhtiö yllättyi saamastaan huomionosoituksesta, vaikka se olikin ennustettavissa. ”Otamme palkinnon ilolla vastaan ja jatkamme samaan malliin.”
Myöhemmin Hankosalo kertoi Skeptikko-lehdelle, että tuotantoyhtiö koki tärkeäksi ottaa vastaan Skepsiksen palkintodiplomi, vaikka sen tarkoitus olikin nostaa heidän palvelunsa huonoon valoon. ”Totta kai suhtaudumme esittämiinne näkökulmiin vakavasti, mutta uskomme ylpeänä palveluumme. Tiedän, että monet asiakkaamme ovat saaneet kannustavaa tukea ja neuvoja elämäänsä. Meillä työskentelee kirjava joukko eri alojen ammattilaisia, joiden erikoisosaamisesta olen äärimmäisen vaikuttunut.”
Ennustajapalveluiden maksullisuutta Hankosalo perusteli sillä, että kuten missä tahansa toiminnassa, myös heidän palveluidensa ylläpidosta koituu kuluja. ”Asiantuntijoillemme maksetaan työstä korvaus ja niin edespäin. On siis luonnollista, että palvelumme on maksullista. Lisäksi usein tarjoamme ensimmäiset kolme tai viisi minuuttia maksutta uusille asiakkaille, joka antaa heille mahdollisuuden kokeilla palvelua ilman kustannuksia. Tämä on asiakkaalle erittäin reilua.”
VALINNANVARAA RIITTI
SKEPSIS SAI tänäkin vuonna kymmeniä ehdotuksia, kenelle Huuhaa-palkinto pitäisi myöntää. Ehdokkaita olivat mm. mindfullnessin ympärillä hääräilevät helppoheikit, Ultra-lehti tai kyseistä lehteä myyvät lehtipisteet, Somsola Shopin ja Harmoniahuoneen humpuukikivet, Porin perusturvan hankkimat hoitotuolit, professori Tapio Puolimatka, kolesterolilääkkeet, tuulisähkön myyminen, naisten euro on 80 senttiä -ajattelu ja Tekes, joka on rahoittanut vuosina 2010-2014 jopa 2,4 miljoonalla eurolla kyseenalaista korvavalotutkimusta.
Kannatusta saivat myös syntimittari, Lapin ELYkeskuksen myöntämä yritystuki Droppi- verianalyysille, Bemer-laitteet ja -hoidot, Tampereen yliopiston terveystieteiden yksikön vaihtoehtohoitoseminaari, sähköallergia ja sitä levittävät ja taloudellista hyötyä hakevat tahot, Aito Avioliitto -kampanjan pseudotieteelliset väitteet, Valkoisen Liekin Voiman enkelihoidot ja -koulu, Ylen yksisarvishoitojuttu, Lootuskaupan Zapper-laitteet ja Ruohonjuuri-kaupan Skudo-kännykkäsäteilysuoja eli hologrammi-nanoprosessoritarra.
Ehdokaslistalle pääsivät lisäksi MV-lehti, ravintohuuhaa kuten superfoodit ja detox-kehonpuhdistus, gluteiiniton muotiruokavalio terveillä, ravintohuuhaata levittävä Safkatutka, homeopatiatuotteita myyvät apteekit kuten Ympyrätalon ja Hakaniemen apteekit, kokonaisvaltaiseen terveydenhoitoon erikoistunut Amplia-klinikka ja kilpirauhaspotilaiden T3-monoterapia.

tuottaja Terhi Hankosalo Saa Huuhaa-diplomin*** ***skepsiksen Puheenjohtaja Otto J. Mäkelältä.

”astral Tv Yhdistää Ikivanhan Tiedon Tämän Päivän Tekniikoihin, Atlantiksen Kadonneen Viisauden Tietotek-*** ***niikan Ja Informaation Valtakauden Saavutuksiin.”
Artikkeli lehden taitossa (PDF) »
Julkaistu Skeptikko-lehdessä 4/2015. Lehden sisällysluettelo » · Lue koko numero Digi-Skeptikkona »
Muut vapaasti luettavat jutut samasta numerosta:
Matti Virtanen
Korjattavaa maailmassa: päättäjien asenne tieteeseen
Tiina Raevaaralle tiedonjulkistamisen valtionpalkinto
Puheenjohtajan palsta
Hypnoosi – mikä on totta, mikä tarua?
Mutu-ajattelu vaimentaa järjen äänen
Kohtaamisia Hengen ja tiedon messuilla
Kärpänen ja puhdistus
Skeptikko 20 v. sitten
Huvielämän kiertolaiset
Universaalin ystävyyden mahdollisuudet
Mihin katosi turkkimme?
LeiniVaara
Maistuu manipuloidulta!
Skeptikoita ja "skeptikoita"
