Skeptikko · Skeptikko 2/2011
Sokrates-palkinto Esko Valtaojalle
Skepsis ry myönsi vuoden 2010 Sokrates-palkintonsa tähtitieteen professori Esko Valtaojalle ansiokkaasta tieteellisen maailmankuvan levittämisestä. Palkintoperustelujen mukaan Valtaoja ei ole ainoastaan kuin kotonaan maailmankaikkeudessa, vaan hän on myös osannut pukea sen sirut sellaisiksi sanoiksi, jotka auttavat meitä ymmärtämään ihmeitä ja kurkistamaan jopa tulevaisuuteen.
Tieteen popularisoinnissa Valtaoja on onnistunut tekemään itsensä niin tunnetuksi, että kansalaiset nimesivät tiedebarometrissä 2010 hänet merkittävimmäksi elävistä tieteenharjoittajista Suomessa. ”Niin kirjoituksissaan kuin julkisissa esiintymisissään hän on usein arvostellut tieteen nimissä esitettyjä pseudotieteellisiä käsityksiä ja puolustanut rationaalista ajattelua”, Skepsis kiitteli.
Skepsis myös totesi, että Valtaojan näkyvyys yhteiskunnallisessa keskustelussa on merkittävä. ”Hän tuo tieteeseen henkisen, mutta todellisuuteen perustuvan näkemyksensä esille tavalla, joka kannustaa hedelmälliseen vuoropuheluun erilaisten maailmankatsomusten välillä.”
JÄRJEN ÄÄNI KATEISSA
Palkinnon luovutustilaisuudessa Tieteiden talolla huhtikuussa Esko Valtaoja kertoi olevansa saamastaan huomionosoituksesta epäilemättä erittäin otettu ja kiitollinen – varsinkin, koska Sokrates-palkinto muistuttaa siitä, että nyt jos koskaan me tarvitsemme järkevää, rationaalista ajattelua asiassa kuin toisessakin.
”Ei tarvitse tehdä muuta kuin avata päivän lehdet tai katsoa jotakin talk-show'ta, niin huomaa, että järjen ääni on kadonnut jonnekin. Ehkä se on kadonnut ennenkin, mutta maailma ei ole koskaan ollut niin monimutkainen ja vaaroja sekä karikkoja täynnä oleva paikka kuin se nyt on.”
Valtaoja kiitti Skepsistä omasta puolestaan siitä, että joku jaksaa vuodesta toiseen yrittää ylläpitää tätä kadonnutta järjen ääntä.
Risto K. Järvinen
Julkaistu Skeptikko-lehdessä 2/2011. Lehden sisällysluettelo » · Lue koko numero Digi-Skeptikkona »
Muut vapaasti luettavat jutut samasta numerosta:
Pääkirjoitus
Tuomioistuin tieteellisesti epäselvien kysymysten ratkaisijana
Totta ja tarua aivoista
Arpajaisvoitto: George Hrab
Geoloogista toimintaa
Hyvinvointimakuupussi parantaa kaiken
Ufoja Jerusalemin taivaalla
Raha maailmaa pyörittää
Skeptikko 20 vuotta sitten
Vuorovaikutus vai vedätys
En tahdo keskustella kanssasi
Taikuutta ja yliluonnollisia mausteita
Omituisten otusten kerhossa
Keskustelua. Mitä vikaa on metafysiikassa?
Keskustelua. Itävallan malli
Myytit, lyhdyt ja kauppiasmoraali
